Back to Press Room
November 20, 2017
2 min read
Katarzyna Sosin, dyrektor Billon Financial Ltd., brała udział w w prezentacji raportu o stanie polskiego sektora fintech, wydanego pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Dyskusja o warunkach działania branży fintechowej i barierach jej rozwoju odbyła się 17 listopada na Kongresie 590 w Rzeszowie.
Raport przedstawiony na Kongresie 590 został stworzony przez roboczy zespół powołany przez 22 instytucje z sektora rządowego, regulacyjnego i komercyjnego, nad którym nadzór sprawowała KNF. Jego celem była identyfikacja barier ograniczających dalszy rozwój branży fintech w Polsce i wskazanie propozycji rozwiązań. Proponowanymi działaniami są m.in. zwiększenie pewności prawnej warunków działania fintechów, stworzenie strategii wspierania takich firm przez Ministerstwo Rozwoju, zamiana papierowych dokumentów na ich cyfrowe odpowiedniki, czy rozważenie stworzenia wzorem innych krajów piaskownicy regulacyjnej.
Podczas dyskusji Katarzyna Sosin mówiła, że Billon stworzył rozwiązanie oparte o architekturę blockchain następnej generacji, adresujące dotychczasowe problemy skalowalności blockchaina. System transakcji oparty o koncepcję pieniądza elektronicznego działa w Polsce od połowy 2016 roku. Billon pilotuje go we współpracy z klientami wypłacającymi za jego pomocą np. premie, czy programy motywacyjne. Są to m.in. Philip Morris Polska, IQS i kilka największych firm z branży ubezpieczeń i FMCG.
Oprócz pieniądza elektronicznego Billon wykorzystał swoją technologię do opracowania produktu opartego o system rozproszonych rejestrów, realizujący wymagania prawne tzw. trwałego nośnika. – Polski sektor bankowy wyraża nadzieję, że problem trwałego nośnika może zostać rozwiązany dzięki zastosowaniu rozproszonych rejestrów. Warunkiem koniecznym będzie jednak udowodnienie przez te systemy skalowalności i wydajności większej od obecnych rozwiązań blockchain – mówiła Katarzyna Sosin.
Raport przedstawiony na Kongresie 590 można pobrać TU.