Back to Press Room

Read previous article

press-room-post-main-desktop

Billon i OPTeam wspólnie wprowadzą blockchain na wyższe uczelnie

December 15, 2021

5 min

Firma OPTeam, wiodący polski dostawca oprogramowania i systemów informatycznych dla wyższych uczelni, podpisała umowę partnerską z Billon Digital Solutions z grupy kapitałowej Billon. Na mocy umowy OPTeam będzie mógł wykorzystać we własnych rozwiązaniach oferowaną przez Billon możliwość zapisu dyplomów i innych dokumentów akademickich na blockchainie, wprowadzając ją na masową skalę na uczelnie w Polsce.

Umowa obejmuje rozbudowanie rozwiązań OPTeam o stworzoną przez Billon technologię blockchain, umożliwiającą zapisywanie w zabezpieczonym kryptograficznie rozproszonym rejestrze kompletnych dokumentów.  Technologia ta była już stosowana przez Billon do publikacji na blockchainie cyfrowych odwzorowań dyplomów akademickich, chroniąc je przed sfałszowaniem i zapewniając ich posiadaczom wygodny dostęp w dowolnym czasie. OPTeam może rozwinąć te funkcjonalności o zarządzanie innymi dokumentami akademickimi, takimi jak decyzje administracyjne czy zaświadczenia o statusie studenta, tworząc w pełni cyfrową teczkę studenta do publikacji, przechowywania i udostępniania najważniejszych dokumentów. Pierwszych wdrożeń można spodziewać się w drugim kwartale przyszłego roku.

- OPTeam od lat tworzy i dostarcza rozwiązania wspierające działalność uczelni. Opiera się  przy tym na własnych doświadczeniach, w wyniku których powstały produkty digitalizujące procesy administracyjne, dydaktyczne  oraz związane z komercjalizacją badań naukowych. Zapewniając zintegrowane rozwiązania, korzysta z osiągnięć partnerów technologicznych,  czego efektem jest współpraca z firmą Billon. Zastosowanie technologii blockchain do bezpiecznej publikacji dokumentów to uzupełnienie szerokiej gamy rozwiązań usprawniających relację uczelni ze studentem  - mówi Tomasz Ostrowski, Prezes OPTeam SA.

Rozwiązanie stworzone przez Billon oferuje bezpieczeństwo i wygodę korzystania z cyfrowych dokumentów dla uczelni, studentów, jak i wszystkich osób zainteresowanych ich autentycznością. Administracja może w ciągu kilku sekund zapisać plik PDF w postaci danych rozproszonych na blockchainie. Studenci będą mogli pobrać plik w dowolnym czasie i miejscu na swój komputer lub urządzenie mobilne. Rozwiązanie umożliwia w pełni cyfrową weryfikację autentyczności dyplomu, bez konieczności korzystania z papierowych dokumentów, co ma znaczenie w warunkach pandemii koronawirusa i konieczności ograniczenia fizycznych kontaktów.

- Technologia blockchain rozwiązuje problem uczelni, studentów i potencjalnych pracodawców, zapobiegając oszustwom związanym z fałszowaniem dyplomów i stopni naukowych. Przechowywanie danych w całości w rozproszonym rejestrze zapewnia ich integralność i autentyczność, ograniczając koszty zapewnienia im bezpieczeństwa do minimum - mówi Andrzej Horoszczak, założyciel Billona i prezes zarządu Billon Digital Services.

System rozwinięty przez Billon stanowi bezpieczną alternatywę dla konwencjonalnych metod elektronicznego zarządzania poufnymi dokumentami i danymi. W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych, technologia Billona nie przechowuje w rozproszonej formie jedynie kryptograficznych odwołań do dokumentów (skrótów hashowych), a kompletne dokumenty. W trakcie publikacji ich treść podlega dekompozycji i rozproszeniu po węzłach blockchain, stając praktycznie niemożliwą do niepowołanego usunięcia bądź modyfikacji. Dyplom zapisany w strukturze blockchain może być pobrany i odczytany jedynie przez osobę dysponującą unikalnym kluczem.

Blockchain jako szyfrowana i rozproszona baza danych idealnie nadaje się do przechowywania w swojej strukturze wartościowych dokumentów, gwarantując ich autentyczność i zabezpieczając przed podrobieniem. Potencjał tej technologii został już dostrzeżony przez wiele prestiżowych uczelni na świecie, które opracowały pierwsze wdrożenia, wydając swoim absolwentom zapisane na blockchainie cyfrowe kopie dyplomów. Również na forum Unii Europejskiej - w raporcie opracowanym na zlecenie Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej - uwierzytelnianie dokumentów zostało wskazane jako jedno z czterech najważniejszych zastosowań blockchaina.

Z zapisywania dokumentów w strukturze blockchain, co umożliwia technologia Billona, mogą też korzystać wystawcy innych świadectw zawodowych, edukacyjnych, dyplomów, licencji, zaświadczeń i wszelkich innych cennych dokumentów. W Polsce cyfrowe dyplomy swoim absolwentom wydają już Politechnika Świętokrzyska oraz Zespół Szkół Prywatnych w Katowicach. Z rozwiązania Billona skorzystała też Polska Sekcja IEEE do publikacji dyplomów laureatów konkursu na najlepszą pracę dyplomową. Do firm i instytucji, które stosują blockchain Billona do przechowywania i publikowania dokumentów, należą również Biuro Informacji Kredytowej, Tauron, czy Syneriz.


 

O Billonie

Billon uwolnił potencjał blockchaina, tworząc nową, wydajną i skalowalną technologię rozproszonego rejestru (distributed ledger technology - DLT) dla biznesu. Połączyliśmy w ramach jednego systemu transakcje walutami narodowymi, zapisywanie dokumentów i zarządzanie tożsamością. Rozwiązaliśmy przeszkody uniemożliwiające masowe wdrożenia innych protokołów blockchain,

a nasza technologia obsługuje już rozwiązania w zakresie oprogramowania dla banków, programów motywacyjnych i lojalnościowych, mikropłatności oraz zarządzania dokumentami i tożsamością zgodnego z RODO. Dzięki temu dajemy biznesowi niezbędne narzędzia do cyfrowej transformacji, wykorzystania cyfrowych trendów oraz natychmiastowych i intuicyjnych transferów pieniężnych, zwłaszcza w czasach pandemii COVID-19 i jej skutków dla gospodarki.

Billon został założony w Wielkiej Brytanii w 2015 r. na bazie wcześniejszego projektu badawczego

z Polski. Jego rozwój został wsparty przez liczne granty R&D, w tym pochodzące z ramowego programu UE Horyzont 2020. Dziś w swoich biurach w Londynie i Warszawie zatrudnia międzynarodowy zespół ponad 80 osób. Firma posiada licencję wydawcy pieniądza elektronicznego, wydaną przez FCA w Wielkiej Brytanii i przez KNF w Polsce. We wdrożeniu swojej technologii Billon pracuje z wiodącymi na danym rynku partnerami biznesowymi, takimi jak Biuro Informacji Kredytowej w Polsce, Raiffeisen Bank International w Austrii, czy FIS w Stanach Zjednoczonych.

Więcej informacji na stronie www.billongroup.com


 

O OPTeam

OPTeam działa na rynku IT od 33 lat. Spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2010 roku zatrudnia ponad 200 specjalistów. Posiada własne centrum przetwarzania danych zlokalizowane w Tajęcinie k. Rzeszowa. Jest twórcą spółki fintech Polskie ePłatności, będącej jednym z największych procesorów płatności bezgotówkowych w Polsce, która obecnie wchodzi w skład Nexi Group.

OPTeam od lat opracowuje i dostarcza narzędzia, usprawniające procesy na polskich uczelniach. Udostępnia rozwiązania własne, takie jak Wirtualny Asystent OPTIbot, Elektroniczna Platforma Usług Akademickich EDU web360 czy  platforma nAxiom klasy low-code umożliwiająca szybkie tworzenie aplikacji i obiegów dokumentów. Współpracuje
z Międzyuniwersyteckim Centrum Informatyzacji, wdrażając i rozbudowując m.in. system obsługi toku studiów USOS czy system Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK). Ponadto jest partnerem wiodących światowych producentów, takich jak firma UNIT4 oferująca system TETA czy firma Thales dostarczająca infrastrukturę kartowa oraz systemy bezpieczeństwa danych.

Specjalizacją OPTeam są systemy uwierzytelniania. Spółka realizuje projekty badawczo  - rozwojowe wspólnie z uczelniami zarówno w Polsce, jak i Europie, a także  organizacjami europejskimi jak European Campus Card Association (ECCA). Obecnie w zakresie projektu  finansowanego w ramach  działania 2020 CEF Telecom Call - eIdentification & eSignature
(CEF-TC-2020-1) rozwija oprogramowanie eSignForStudy do zaawansowanego podpisu elektronicznego oraz weryfikacji podpisów dokumentów. 

OPTeam wspiera również przedsiębiorstwa i jednostki administracji publicznej w skutecznej transformacji cyfrowej. Dla każdego z sektorów dostarcza specjalizowane rozwiązania na potrzeby digitalizacji procesów z obszarów prowadzonych działalności. Zapewnia profesjonalne wsparcie informatyczne, pomagając firmom i instytucjom w rozwoju oraz utrzymaniu konkurencyjności na rynku.


 

press-room-post-author

WRITTEN BY

Emilia Ordon

Head of PR & Communication, Billon Group

Emilia Ordon is Head of Marketing and Public Relations with extensive experience in communications and brand management. She has managed communication and marketing campaigns for many brands including ITI Group, TVN, Polish-German Chamber of Commerce and Industry to name a few. She advised diverse companies and individuals on content and brand management and the creation of engaging client communication.

Media Contact

Follow us

follow-us-0follow-us-1follow-us-2follow-us-3