Back to Press Room

Read previous article

press-room-post-main-desktop

Możliwe zastosowanie technologii blockchain w branży energetycznej

February 19, 2018

8 min read

Polska firma technologiczna Billon we współpracy z Microsoft rozpoczęła pracę nad możliwością wykorzystania technologii blockchain w PGNiG. Zakres współpracy może objąć zarówno stworzenie platformy obsługi klienta indywidualnego, platformy do handlu gazem i energią, jak również płatności w systemach elektromobilności.

W grudniu 2017 r. konsorcjum firm Billon i Microsoft zwyciężyło w konkursie Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów w ramach zorganizowanego przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu oraz Izbą Gospodarczą Gazownictwa wydarzenia ARP Innovation Pitch, Zwycięski projekt przedstawia możliwości zastosowania technologii blockchain w energetyce. W jego ramach firmy rozpoczęły rozmowy nad wdrożeniem trzech zastosowań opartych na systemie blockchain firmy Billon działającym w chmurze Microsoft Azure.

Jednym z przedstawionych zastosowań technologii blockchain jest platforma obsługi klienta indywidualnego, obejmująca płatności za gaz, podpisywanie umów z klientami oraz publikację dokumentów takich, jak regulaminy lub cenniki. Kolejnym jest blockchainowa giełda energii, pozwalająca na rejestrację transakcji i zapisywanie ich historii na blockchainie oraz rozliczanie ich za pomocą regulowanego pieniądza elektronicznego. Trzecie rozwiązanie, możliwe do wprowadzenia w późniejszym terminie, to platforma płatności w systemach elektromobilności.

Zaproponowane przez konsorcjum rozwiązania oparte na blockchainie firmy Billon mogą pozwolić PGNiG obniżyć koszty obsługi klienta, spełnić wymogi prawne związane z wymogiem przekazywania informacji w niezmienionej formie i ochroną danych osobowych oraz zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania danych w formie elektronicznej.

– Blockchain to technologia, która świetnie nadaje się do rozliczania transakcji na rynku energetycznym. Już dzisiaj platforma Microsoft Azure oferuje różne typy blockchaina, które można uruchomić w kilka minut i rozpocząć tworzenie własnych aplikacji. Firmy takie, jak PGNiG, poszukujące innowacyjnych rozwiązań i dokonujące transformacji cyfrowej swojego biznesu szacują, że technologia blockchain przyniesie im oszczędności oraz nowe rozwiązania biznesowe. Rok 2018 to dopiero początek monetyzacji technologii i budowy rozwiązań komercyjnych w tym obszarze. Współpracując z naszymi partnerami, tworzymy innowacyjne rozwiązania, udostępniając im środowisko do budowy blockchaina oraz wpierając tworzenie rozproszonych aplikacji na platformie Azure – mówi Tomasz Kozar, Technology Strategist w Microsoft.

Niższe koszty obsługi dzięki cyfryzacji

Platforma obsługi klienta indywidualnego może przechowywać ważne dokumenty takie, jak cenniki, faktury, regulaminy, czy umowy z klientami. Technologia pozwala na zautomatyzowanie procesu zawierania umów, umożliwiając ich negocjację, podpisanie i przechowywanie w strukturze blockchain. Dla PGNiG może to oznaczać ogromne oszczędności wynikające z obniżenia kosztów wysyłki dokumentów w formie papierowej oraz ich archiwizowania, a także z utrzymywania drogich zabezpieczeń IT związanych z ochroną danych. Koszt rozwiązania tylko jednego problemu związanego z bezpieczeństwem może wynosić nawet 3,5 mln zł (https://go.kaspersky.com/rs/802-IJN-240/images/Financial_Survey_Report_eng_final.pdf).

Platforma handlu gazem i energią ma być oparta na tzw. inteligentnych umowach. Gdy tylko warunki umowy będą spełnione, zostanie ona automatycznie wykonana, mimimalizując ryzyko błędu i manipulacji. W tym wypadku, gdy podmiot zajmujący się obrotem gazu zakupi i otrzyma od PGNiG zawartą w umowie ilość surowca, fakt przesłania gazu zostanie automatycznie sczytany z odpowiednich czujników i zapisany elektronicznie na blockchainie. Dzięki bezpośredniej transakcji pomiędzy stronami, bez pośrednictwa banków, koszt zakupu energii spadnie, a środki za sprzedany gaz trafią na konto PGNiG w ciągu kilku sekund. W przyszłości może to także obniżyć koszty dla klientów indywidualnych.

– PGNiG jest liderem w branży, dlatego musimy trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania. Chcemy rozpoznać aktualne kierunki rozwoju technologii blockchain i być zorientowani jak te innowacyjne rozwiązania mogą wpłynąć na udoskonalenie naszej oferty. Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów, pozwalają nam na rozeznanie dostępnych propozycji na rynku i umożliwiają nawiązanie dialogu z najlepszymi potencjalnymi partnerami  – mówi Łukasz Kroplewski, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Rozwoju

Niespotykane bezpieczeństwo przechowywania danych

Rozproszona architektura blockchain gwarantuje pewność, że zapisane na niej informacje czy dane transakcji są zgodne z oryginałem. W proponowanych rozwiązaniach dokumenty znajdują się w chmurze Microsoft Azure, która umożliwia zabezpieczenie treści oraz dostępu do przechowywanych dokumentów. Technologia ta umożliwia wszystkim stronom umowy dostęp do zapisanych materiałów, ale ogranicza możliwość ich modyfikacji bez zgody klienta. Jeśli ktoś mimo tego chciałby zmodyfikować zamieszczone w technologii dokumenty, ta czynność zostanie automatycznie wykryta i zablokowana w czasie rzeczywistym. Zapisane na blockchainie dokumenty mogą być przechowywane bezterminowo, co daje możliwość audytu i dostępu wszystkim stronom w dowolnym terminie. Blockchain firmy Billon spełnia również wymogi polskich i unijnych regulacji w zakresie ochrony danych osobych, w tym wchodzącej w życie w maju br. dyrektywy RODO i prawa do zapomnienia. Dzięki możliwości zniszczenia kluczy szyfrujących, dostęp do poszczególnych dokumentów w szczególnych sytuacjach i za zgodą zainteresowanego klienta może być trwale zablokowany.

System płatności w rozwiązaniach do obsługi klienta oraz elektromobilności może stosować zapisany w blockchainie Billon pieniądz cyfrowy. Są to polskie złotówki emitowane w sposób elektroniczny na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego i w zgodzie z regulacjami UE. Billon umożliwia już transakcje z wykorzystaniem tej technologii w Polsce i Wielkiej Brytanii. Architektura blockchain gwarantuje pełne bezpieczeństwo płatności. Dodatkowo, system może mieć wbudowane mechanizmy automatycznego wykrywania anomalii, pozwalające na identyfikowanie i blokowanie w czasie rzeczywistym podejrzanych transakcji.

– Rozpoczęliśmy testy naszej technologii blockchain w trzech obszarach branży energetycznej. Następnie wspólnie z PGNiG i firmą Microsoft przeanalizujemy każdy z tych projektów, pod kątem możliwości i zasadności wdrożenia.. To może być przełomowe wykorzystanie blockchain w sektorze niezwiązanym z finansami i jedno z pierwszych zastosowań tej technologii w branży energetycznej w Europie i na świecie. Nasz blockchain umożliwia natychmiastowy transfer regulowanych pieniędzy oraz danych. Dzięki temu może być wykorzystany przez niemal każdą branżę – mówi Jacek Figuła, Chief Commercial Officer firmy Billon.
 

O Billon:
Billon stworzył technologię rozproszonego rejestru, która umożliwia nowy cyfrowy sposób wymiany pieniędzy i danych. Jej silnik, oparty na rewolucyjnej, skalowalnej i lekkiej architekturze blockchain, pozwala na zapisywanie i przetwarzanie regulowanych walut oraz dokumentów w bezpiecznej rozproszonej sieci oraz natychmiastowe i bezpośrednie płatności przy wyjątkowo niskich kosztach obsługi. Na podstawie tej technologii Billon buduje rozwiązania tworzące nowe modele biznesowe we wszelkich obszarach zarządzania pieniędzmi i danymi, począwszy od masowych wypłat przez mikropłatności, skończywszy na repozytorium dokumentów. Firma posiada licencję wydawcy pieniądza elektronicznego – brytyjskiego regulatora FCA (Urzędu ds. Postępowania Finansowego).

Billon powstał w 2012 r. i aktualnie w swoich biurach w Wielkiej Brytanii, USA i Polsce zatrudnia ponad 100 osób. W 2017 r. firma otrzymała grant w wysokości 2 milionów euro na rozwój swojej technologii w największym programie badawczym Unii Europejskiej, Horizon 2020.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.billongroup.com.

press-room-post-author

WRITTEN BY

Emilia Ordon

Head of PR & Communication, Billon Group

Emilia Ordon is Head of Marketing and Public Relations with extensive experience in communications and brand management. She has managed communication and marketing campaigns for many brands including ITI Group, TVN, Polish-German Chamber of Commerce and Industry to name a few. She advised diverse companies and individuals on content and brand management and the creation of engaging client communication.

Media Contact

Follow us

follow-us-0follow-us-1follow-us-2follow-us-3