Back to Press Room

Read previous article

press-room-post-main-desktop

Blockchain z licencją KNF?

August 14, 2018

8 min read

Złożenie wniosku to dopiero pierwszy krok w całym złożonym procesie regulacyjnym. W przypadku przyznania licencji będziemy pierwszą tego typu firmą w Polsce, której technologia blockchain uzyska aprobatę Komisji Nadzoru Finansowego. – mówi Katarzyna Sosin z działu compliance grupy Billon.

Pieniądz elektroniczny nie jest kryptowalutą, lecz cyfrową alternatywą dla tradycyjnej bankowości elektronicznej. Umożliwia użytkownikom przechowywanie środków na urządzeniu osobistym i dokonywanie nimi transakcji płatniczych. Dotychczas KNF nie uznawała istniejących w Europie rozwiązań na wydawanie i wykup pieniądza elektronicznego ze względu na ich jedynie iluzoryczne różnice w stosunku do standardowych systemów finansowych – w każdym z przypadków środki przechowywane były na centralnym serwerze instytucji, nie u samych użytkowników. Billon przechowuje w aplikacji mobilnej i umożliwia transakcje regulowanymi walutami – złotówkami lub funtami brytyjskimi – w formie zapisu cyfrowego.

Uzyskanie zezwolenia KNF umożliwi wykonywanie w Polsce szeregu usług płatniczych za pomocą pieniądza elektronicznego, takich jak przyjmowanie i przechowywanie środków, a następnie ich transfer. Możliwe biznesowe zastosowania takich usług to mikropłatności za treści multimedialne, zapłata za zakupione towary w internecie, przelewy P2P, czy wypłaty korporacyjne dokonywane po znacznie niższych kosztach niż w przypadku standardowych systemów bankowych.

System blockchain stworzony przez Billon oparty jest na zaawansowanej kryptografii oraz technologii rozproszonego rejestru (DLT). Na podstawie tej technologii spółka buduje rozwiązania biznesowe upraszczające obieg pieniędzy i danych, od masowych wypłat przez mikropłatności, po przechowywanie wrażliwych dokumentów. Billon posiada już licencję małej instytucji płatniczej wydaną przez brytyjską komisję nadzoru finansowego FCA (Financial Conduct Authority).

O Billon:

Billon stworzył technologię rozproszonego rejestru, która umożliwia nowy cyfrowy sposób wymiany pieniędzy i danych. Jej silnik, oparty na rewolucyjnej, skalowalnej i lekkiej architekturze blockchain, pozwala na zapisywanie i przetwarzanie regulowanych walut oraz dokumentów w bezpiecznej rozproszonej sieci oraz natychmiastowe i bezpośrednie płatności przy wyjątkowo niskich kosztach obsługi. Na podstawie tej technologii Billon buduje rozwiązania tworzące nowe modele biznesowe we wszelkich obszarach zarządzania pieniędzmi i danymi, począwszy od masowych wypłat przez mikropłatności, skończywszy na repozytorium dokumentów. Firma posiada licencję małego wydawcy pieniądza elektronicznego – brytyjskiego regulatora FCA (Urzędu ds. Postępowania Finansowego).

Billon powstał w 2012 r. i aktualnie w swoich biurach w Wielkiej Brytanii, USA i Polsce zatrudnia ponad 100 osób. W 2017 r. firma otrzymała grant w wysokości 2 milionów euro na rozwój swojej technologii w największym programie badawczym Unii Europejskiej, Horizon 2020.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.billongroup.com

press-room-post-author

WRITTEN BY

Emilia Ordon

Head of PR & Communication, Billon Group

Emilia Ordon is Head of Marketing and Public Relations with extensive experience in communications and brand management. She has managed communication and marketing campaigns for many brands including ITI Group, TVN, Polish-German Chamber of Commerce and Industry to name a few. She advised diverse companies and individuals on content and brand management and the creation of engaging client communication.

Media Contact

Follow us

follow-us-0follow-us-1follow-us-2follow-us-3