Back to Press Room
August 14, 2018
8 min read
Złożenie wniosku to dopiero pierwszy krok w całym złożonym procesie regulacyjnym. W przypadku przyznania licencji będziemy pierwszą tego typu firmą w Polsce, której technologia blockchain uzyska aprobatę Komisji Nadzoru Finansowego. – mówi Katarzyna Sosin z działu compliance grupy Billon.
Pieniądz elektroniczny nie jest kryptowalutą, lecz cyfrową alternatywą dla tradycyjnej bankowości elektronicznej. Umożliwia użytkownikom przechowywanie środków na urządzeniu osobistym i dokonywanie nimi transakcji płatniczych. Dotychczas KNF nie uznawała istniejących w Europie rozwiązań na wydawanie i wykup pieniądza elektronicznego ze względu na ich jedynie iluzoryczne różnice w stosunku do standardowych systemów finansowych – w każdym z przypadków środki przechowywane były na centralnym serwerze instytucji, nie u samych użytkowników. Billon przechowuje w aplikacji mobilnej i umożliwia transakcje regulowanymi walutami – złotówkami lub funtami brytyjskimi – w formie zapisu cyfrowego.
Uzyskanie zezwolenia KNF umożliwi wykonywanie w Polsce szeregu usług płatniczych za pomocą pieniądza elektronicznego, takich jak przyjmowanie i przechowywanie środków, a następnie ich transfer. Możliwe biznesowe zastosowania takich usług to mikropłatności za treści multimedialne, zapłata za zakupione towary w internecie, przelewy P2P, czy wypłaty korporacyjne dokonywane po znacznie niższych kosztach niż w przypadku standardowych systemów bankowych.
System blockchain stworzony przez Billon oparty jest na zaawansowanej kryptografii oraz technologii rozproszonego rejestru (DLT). Na podstawie tej technologii spółka buduje rozwiązania biznesowe upraszczające obieg pieniędzy i danych, od masowych wypłat przez mikropłatności, po przechowywanie wrażliwych dokumentów. Billon posiada już licencję małej instytucji płatniczej wydaną przez brytyjską komisję nadzoru finansowego FCA (Financial Conduct Authority).
O Billon:
Billon stworzył technologię rozproszonego rejestru, która umożliwia nowy cyfrowy sposób wymiany pieniędzy i danych. Jej silnik, oparty na rewolucyjnej, skalowalnej i lekkiej architekturze blockchain, pozwala na zapisywanie i przetwarzanie regulowanych walut oraz dokumentów w bezpiecznej rozproszonej sieci oraz natychmiastowe i bezpośrednie płatności przy wyjątkowo niskich kosztach obsługi. Na podstawie tej technologii Billon buduje rozwiązania tworzące nowe modele biznesowe we wszelkich obszarach zarządzania pieniędzmi i danymi, począwszy od masowych wypłat przez mikropłatności, skończywszy na repozytorium dokumentów. Firma posiada licencję małego wydawcy pieniądza elektronicznego – brytyjskiego regulatora FCA (Urzędu ds. Postępowania Finansowego).
Billon powstał w 2012 r. i aktualnie w swoich biurach w Wielkiej Brytanii, USA i Polsce zatrudnia ponad 100 osób. W 2017 r. firma otrzymała grant w wysokości 2 milionów euro na rozwój swojej technologii w największym programie badawczym Unii Europejskiej, Horizon 2020.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.billongroup.com